MUTLAKA OKUMANIZ GEREKEN 3 TARİH KİTABI

Sosyal bilimlerin en temel dallarından biri olan tarih, geçmişte gerçekleşmiş olayları yer, zaman ve tarih belirtmek suretiyle bu unsurlara dair kanıtlar, kaynaklar sunarak, olayları sebep-sonuç ilişkisi doğrultusunda inceleyen bilim dalına TARİH adı verilir. Peki nedir bu tarih, neden tarihi öğrenmemiz gerekir? Bu yazımızda sizlere mutlaka okumanız gereken 3 tarih kitabından bahsedeceğiz. Ama gelin önce neden tarih öğreniyoruz biraz bundan bahsedelim..

İnsanlar sosyal varlıklardır ve sürekli olarak bir şeyler ile etkileşim halindedir, bu yüzden yaşamı boyunca bü gününü ve yarınını mutlaka planlaması gerekir. Ama geleceğe dair planlar yapmadan önce geçmişimizi bilmemiz gerekir ki hatalarımızdan ve tecrübelerimizden faydalanabilelim, ders çıkarabilelim. Toplumların ve milletlerinde varlıklarını koruyabilmesi için geçmişte yaşadıkları olayların farkında olmalı ve yaptığı hatalardan ders çıkararak gerekli tedbirleri almalıdır. İşte tam da bu noktada tarih geçmişimize bir ışık tutmamızı sağlar. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ” Tarih en güzel aynadır. Bugün ki uyanışı düne, geçmişe borçluyuz. ” sözleri tarihin ne kadar önemli olduğunu kanıtlar nitelikte.

İlerisi için planlar yaparken başvuracağımız temel kaynaklardan biri tarihtir. Bu yüzden tarih öğretiminin bir neslin varlığını koruyabilmesinde en etkili şeylerden biri olduğu açıktır. Sadece geçmişi değil, geleceğe dair yapacağımız yatırımları ve hamleleri de şekillendirmemiz için tarih bilmemiz, öğrenmemiz gerekir.

Şimdi ise gelelim sizler için hazırlamış olduğumuz mutlaka okumanız gereken 3 tarih kitabına;

1- BİZANS İMPARATORLUĞU TARİHİ

Bizans imparatorluğu, insanlık tarihinin en uzun süre yaşamış imparatorluklarından birisi olmasının yanı sıra, 1123 yıllık tarihinde on üç değişik hanedan tarafından yönetilerek yaratılmıştır. Uygarlığın temel niteliklerini ve bu uygarlık yapısına nasıl ulaşıldığını anlatıldığı bu kitap, Şu Bizim Bizans’ın güncellenmiş baskısıdır.

Bizans İmparatorluğu Tarihi (Şu Bizim Bizans-Byzantium 330-1453) önceki baskılardan çok farklı araştırmaları da kapsamış ve bu bilgilerin ışığı altında yeniden düzenlenerek daha geniş kapsamlı bir tarih kitabı konumuna gelmiştir.

Çünkü tarih, yalnızca geçmişi değil, geçmişten geleceğe taşınan mirasın yeni kuşakları nasıl etkilediğini de bizlere öğreten bir olgu olmaktadır.

2- FELSEFENİN KISA TARİHİ

Felsefenin Kısa Tarihi, görünüş ve gerçek, benliğin doğası olarak bilinmektedir. Tanrının varlığını, nasıl yaşamamız lazım,  2000 yıllık Batı felsefesini Sokrates’ten hayvan hakları hareketine kadar ana hatlarıyla bize anlatıyor. Tavsiye ediyoruz.

3- AVRUPANIN REFORM TARİHİ

Hızlı bir şekilde değinecek olursak çağa ayak uydurma olarak değerlendirilen reformlar, 15-17 yüzyıllar arasında tüm Avrupa’yı etkileyen ve Katolik kilisesine karşı yapılmış devrim niteliğindeki hareketleri anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir