TÜRKİYE’DE KITESURF YAPILABİLECEK EN İYİ 5 YER

Kitesurf yani Türkçe adıyla “uçurtma sörfü”
1999 yılında Türkiye’de yapılmaya başlanmıştır. Gün geçtikçe popüleritesi artmıştır.
Belinize giydiğiniz kontrol yeleği (trapeze) ve ayaklarınıza giydiğiniz board ve trapezeye bağlı uçurtma ile suda yapılan bir spordur.Bize göre su sporları arasında en heyecan verici ve eğlenceli olanıdır.
Öğrenmesi zor olmasına rağmen küçük yaştaki çocuklara bile öğretilebilen bir spordur.En zor kısmı uçurtma ile güç üretip boradın üzerinde ayakta kalabilme kombinasyonunu sağlamaktır.
Uygun Su Nasıl Olmalıdır?
-Su sığ olmalı
-Rüzgâr karaya paralel olmalı yada sahile yan esmelidir yani aksi birdurumda kıyaya çıkmanız kolay olmalı
-Saatte ortalama minimum 19 km rüzgar hızı gerekmektedir.

Türkiye’de Kite Surf Nerede Yapılır?

1. İzmir/Urla


Gülbahçe köyünde bir çok Kite Surf okulu bulunmakta. Gülbahçe’de suyun bazı kısımları yosunlu , kumluktur. Eğitim alanı ve kite alanı ayrıdır.Ayrıca oldukça geniş alanlar olduğu için öğrenmek için oldukça ideal.Termik rüzgara pek fazla rastlanmaz, genellikle rüzgar şiddetli ve yüksektir.Sahile yakın konaklama tesisleri mevcuttur.Tecrübeli eğitmenleri, kaliteli ekipmanları ile hem güzel vakit geçirmeniz hem de profesyonel bir eğitim için Urla Kite Center’ı önerebilirim.

2. Muğla/Akyaka

Akyaka kitesurf için popüler sahillerden bir tanesi.Sabah 11 den akşam 6 ya kadar süren termik rüzgara sahip.Kitesurf severler için mutlaka uğraması gereken bir yer.

3. İzmir/Alaçatı

 

Alaçatı’nın rüzgarı diğer plajlara göre daha serttir. Windsurf plajının karşısında kitesurf plajı yer almaktadır.Ulaşım biraz sıkıntı olabiliyor bu yüzden surf okulları bot ile ulaşım sağlıyor.Eğitim alanı ve Kite alanı birleşik bu yüzden genellikle çok kalabalık.

4. İstanbul/Kilyos

Kilyos İstanbul’da kite yapabileceğiniz tek yer.Sürekli olarak büyük dalgalar ve akıntı olduğu için öğrenmekte zorluk çekebilirsiniz.Eğitim ve başlangıç aşaması için Kilyos zor bir sahil.

5. Çanakkale/Gökçeada

Tüm seneye dağılan homojen rüzgarı sayesinde kite için tercih ideal yerlerden bir diğeri Gökçeada.Aydıncık ve Kefaloz plajları en çok tercih edilen plajlardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir