İZMİR’DE GEZEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 10 YER

1- İZMİR SAAT KULESİ

Zevkli bir gezintiye  İzmirlilerin buluşma noktasında yani  Konak’ta başlayın. İzmir Saat Kulesi meydanın tam ortasında yer alıyor. Şehrin simgesi olan Saat Kulesi 1901’de yaptırılmış. Uzunluğu ise  25 metre.

2-İZMİR ARKEOLOJİ ve ETNOGRAFYA MÜZESİ

Tarihin eski çağlarına bir yolculuğa çıkartan bu iki müze, Konak’ta Körfez’e nazır Bahribaba Parkı içindedir. Etnografya Müzesi, 1831’de kurulmuş.

3-KEMERALTI ÇARŞISI

İzmir gezilecek yerler denince akıllara gelmesi gereken  yerlerden biri Kemeraltı Çarşısıdır. Camileri, hamamları, hanlarıyla eski şehir dokusu yaşatan bir yer.

4-İZMİR KORDON BOYU

Cumhuriyet Meydanından İzmir Limanına kadar uzayan Kordon, eğlencenin yoğunlaştığı  belki de en keyifli yerlerinden. Deniz kokusu burnunuza gelirken, çimlere uzanmış genç İzmirlileri görürsünüz.

5-KIBRIS ŞEHİTLERİ CADDESİ

Kordon’un arka tarafın da  yer alan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Alsancak tarafının en hareketli yerlerinden biri. İstanbulda ki İstiklal Caddesi’ne benzetilirler. Burada her türlü mekâna rastlayabilirsiniz.

6-İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI

Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçeleri arasında yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı, hem doğaya hem de hayvanlara olan özleminizi giderebileceğiniz yerlerden. Ayrıca 3000’e yakın ağaç ve 250 farklı bitki türü bulunduruyor. Bu park 2008 de hizmete girdi.

7-İZMİR TARİHİ ASANSÖR

Bu Asansör, 1907’de iki sokak arasındaki 58 metre olan  kot farkını rahatça çıkabilmek için yapılmıştır.  Öncesinde semtine çıkabilmek için 155 basamağı  bulunan merdiveni  kullanılıyordu  Halil Rıfat Paşa.  İş adamı olan Nesim Levi, ulaşımı kolaylaştırmak için asansörü inşa ettirmiş.

8-AGORA

Agoranın toprak altındaki varlığı ancak 1927’de keşfedilmiştir. Yarı açıkta duran bazı mermerlerin dikkat  çekmesi üzerine başlayan kazı çalışmasıyla ortaya çıkarılmış.

9-KADİFEKALE

Tepeden İzmir’e bakan Kadifekale, Büyük İskender’in emriyle  MÖ 4. yüzyılda  kurulmuş. Bugün  gecekondularla çok dar bir alana sıkıştırılmış olmasına rağmen manzarasının güzelliğinden  bir şey yitirmiş değil.

10-RADYO VE DEMOKRASİ MÜZESİ

Bu müze zamanınızı çok fazla almadan görebileceğiniz bir müze. Basmane’de  yer alan bu müzede, radyoların sergilendiği ve ortada interaktif bölümün yer aldığı, tam 6 galeri var. Ayrıca bu müze de siyasi ve sanat aktörlerinin ses kayıtlarını dinleme şansına sahipsiniz. Siyasi müzeler kategorisinde de Avrupa da ilk 16 da yer alıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir