TEKNOLOJİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Hayatımızın her saniyesinde karşımıza çıkan  teknolojiyi bırakmak imkânsız. Zararlarını bile düşünmeden,  “faydalarını” kullanmayı bırakmıyoruz.

Son yıllarda teknolojinin insanlara  ne gibi faydalar yarattığını  göstermeye kelimeler hatta sayfalar yetmez. Sadece bilgisayarı ele alacak olsak bile, teknolojinin hayatımıza katkılarını anlatmaya yeter. Bazıları şunlar;

Teknoloji sayesinde bilgi öğrenmemiz oldukça kolaylaştı. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan olayı teknoloji sayesinde öğreniyoruz. Hayatınızı kolaylaştırır. Dışarı çıkmadan evinizdeyken  internet  üzerinden kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Bir çok hastalığın tedavisi, çaresi teknoloji üzerinden bulundu. Teknolojinin en büyük katkılarının arasında ulaşım da yer alıyor. Atla günlerce belki aylarca gidebileceğiniz yolu teknoloji sayesinde hava aracı kara aracı deniz aracı ile çok kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz. Evimiz de kullandığımız küçük araçlar, beyaz eşyalar da zamandan tasarruf etmemize yardımcı oluyor. Teknoloji eğitim hayatımızı da etkiliyor. Eskiden tebeşirle tahtalara yazı yazarken şimdi akıllı tahtalarla tek dokunmayla eğitim görebiliyoruz. Suçluların yakalanması da teknoloji sayesinde oldukça kolaylaştı. Bu konu da bize güvenlik kameraları, alarmlar, takip sistemleri, telsizler yardımcı oluyor.

Teknolojinin yararlarının bir kısmını saydık, peki ya zararları? Yararları olduğu kadar zararları da var. Şimdi de zararlarından bahsedelim. Bazıları şunlar;

Teknoloji kolaylığı sebebiyle insanları tembelleştiriyor çoğu şeyi oturduğumuz yerden yapabildiğimiz için insanlar hareketsiz kalıyor. Teknolojik cihazlar her alan da bulunduğu için elektromanyetik dalgalara, radyasyona maruz kalma riski arttı. İnsanların sosyalleşmesini, yüz yüze iletişim kurmasını engeller insanları sanallaştırır. Bilgisayar oyunları telefon oyunları özellikle küçük çocukların dikkatini çekiyor. Çocuklar çok fazla oyun oynayarak vakit geçirdiği için geleceğini de olumsuz etkiliyor ama tek olumsuz yönü bu değil uykusuz kalıyorlar stresli oluyorlar depresyon hastalıkları artıyor. İnsanlar teknolojik ürünlere çok fazla para harcıyor. Eskiden lüks olan ürünler şimdi ihtiyaç haline geldi.

 

TEKNOLOJİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir