İŞTE HAYATIMIZ DA ÖNEMLİ YER KAPLAYAN 3 SPOR

Spor hayatımız da çok önemli bir yer kaplıyor. Sağlıklı yaşam için de oldukça önemli bir aktivite. İşte hayatımız da oldukça yer kaplayan  3 sporu görelim.

1-Futbol

Futbolun günümüzdeki yeri tartışmaya açık değildir. Oynayanlar kadar seyredenlerde zevk alır. Bir karşıt  oyunu olduğu için  izleyeni ve oynayanı  yeni zevke ve heyecana taşıdığı için hayatımız da hep farklı bir yeri vardır. Hepimizin içine bir futbol topu gördüğümüz de vurma isteği gelir aslında. Sadece futbol topuna değil kağıttan yaptığımız ufak toplara,şişeye,yerde ki çöpe vb. gibi şeylere vurma isteği vardır hepimizin içinde. Gündemimizin büyük bir kısmını hep futbol meşgul ediyor. Bu kadar acil durum, sıkıntı  varken bile internet , gazete, televizyon, telefon  gibi haber kaynaklarında çok fazla göze batmaktadır. Futbol maçlarının havası  öyle bir hava ki oynayanın yanında seyirciler de çok heyecanlanıyor  ve sevinçten kendinden geçiyor.

2-Voleybol

Size voleybolun nasıl oynandığından ve kurallarından bahsedeceğim. Voleybol da takımın en fazla üç defa topa temas etme hakkı vardır bu sayı üçten fazla olursa rakip takıma sayı vermiş olursunuz. Bir oyuncu topa arka arkaya iki kez temas edemez eğer ederse yine aynı şekil de karşı takıma sayı vermiş olursunuz. Voleybol da asıl amaç top kendi takımımızda iken  rakibinin alanın da topu yere düşürmektir, rakip ise sizin bu amacınızı engellemeye çalışır. Yani güçlü bir şekilde topa karşı tarafa vurmanız gerekir, bu vuruşa da smaç denir. Amaç tek hücum vuruşu smaç değildir. Smaç dışında da hücum şekilleri vardır. Parmak pas, plase vuruşu bunlara örnektir.

 

3-Basketbol

Modern anlamda basketbolu bulan kişi  Kanadalı beden eğitmeni  Dr. James Naismith’dir. Oyunun kurallarını da  Naismith belirlemiş ve ilk olarak 1892 tarihinde görev aldığı okul da öğrencilerine oynatmıştır. Türkiye de ise ilk olarak Robert kolejinde 1904 tarihinde oynanmıştır. Bugün ise Türk basketbolu altyapısı ve yaygınlığı ile  tüm imkansızlıklara rağmen geleceğe umutla bakmaktadır. NBA’de oynayan Türk oyuncularımızın sayısı oldukça artmaktadır ve başarılarının da artması Türk basketbolu adına oldukça da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir